Kunst elada koos merega ja mere ääres

Kutsekoolis vabariikliku Merekultuuriaasta 2016 programmi raames algas koolisisene projekt „Näoga mere poole", milles osalevad nii õpilased, kui ka õpetajad.

Paljude inimeste jaoks meri on kõigest vesi ja näevad nad vaid suurt veekogu. Aga tegelikult akna taga lokslev meri avaldab meie kultuurile suurt mõju. Mere ääres asuvas Sillamäe linnas on kõike: tööstuspiirkond, kus töötavad ettevõtted ja firmad väga ohtliku tootmisega, kaasaegne sadam, elamurajoonid, alumine park, terviserada, linlaste lemmikud puhkealad – supelrannad, männimetsad, kosk. Linnaelanikud armastavad oma linna, hoolitsevad selle seisundi eest. Linn tõmbab ligi ka turiste. Kuid on olemas ka ebasoodsad ökoloogiategurid, mis mõjuvad õhu ja vee keemilist koostist, merefloorat ja -faunat, inimeste tervist.
„Esimesel lainel" – „Pärand ja kultuur" toimus ökoloogiaspetsialisti Vladimir Mirotvotsev´i kohtumine 25сх rühma õpilastega. Kuidas õppida elama koos merega ja mere ääres? Õppurid puutusid kokku Sillamäel sõjajärgse tööstuse rajamise ajaloolätete ning selle tagajärgedega (radioaktiivsete jäätmete hoidla ja selle saneerimine), sadama ja terminalide ehitus ning nende mõju rannikule. Kuulasid, millist tööd tegi „Looduskaitseliit" ja kuidas toimub monitooring. Laonduse eriala õpilased käisid ekskursioonil sadamas mitmel korral, kuid ei mõelnud sadama mõjust keskkonnale. Loodan, et vestlus spetsialistiga viib noorukeid mõttele, et selleks, et elada mere ääres ja seda mitte kahjustada, on vaja tunda merekultuuri, mis hõlmab nii eluviisi, kui ka teatatud teadmisi. Tihti peale ökoloogiliste katastroofide ja situatsioonide põhjuseks on inimfaktor.

Ljubov Ignatenko